Panel používateľa

Horká tekvička čaj

Horká tekvička čaj

Horká tekvička čaj - Prírodné antidiabetikum, imunostimulátorČaj z Horkých tekvičiek má dlhú tradíciu v Ajurvédskej medicíne pre výrazné liečivé účinky.

8,30 € s DPH

Dostupnosť: Skladom

Horká tekvička čaj – Momordica charantia

Podporuje tvorbu a vylučovanie inzulínu, pomáha znižovať zvýšené hladiny cukru. Obsahuje polypeptid s účinkami podobnými inzulínu, takzvaný "rastlinný inzulín". Prírodný prostriedok na podpornú liečbu cukrovky.

Stimuluje imunitný systém, obzvlášť vnútrobunkovú (Th1) imunitu, čím zabraňuje replikácii vírusov a vnútrobunkových patogénov.

Odporúča sa v podpornej liečbe vírusových infekcií: opar na perách, herpes, EBV, CMV, HIV, hepatitída.

Stimuláciou vnútrobunkovej imunity (NK-buniek) podporuje deštrukciu rakovinových buniek, čím zvyšuje úspešnosť liečby onkologických ochorení.

Viac o účinkoch Horkej tekvičky :

Účinky proti psoriáze

Jedna z fytolátok horkej tekvičky inhibuje enzým guanylátcyklázu, ktorý je príčinne spájaný s psoriázou a tiež je potrebný pre rýchly rast a delenie rakovinových buniek, napríklad pri leukémii.

Protirakovinové účinky

Proteín nazývaný momordín má klinicky dokázanú protirakovinovú účinnosť pri Hodgkinovom lymfóme zvierat.
Ďaľšie proteíny, alfa- a beta-momorcharín a kukurbitacín B boli tiež testované na protirakovinové účinky. Následne bol vyvynutý chemický analóg týchto proteínov technicky označený ako „MAP-30". Tento proteín má schopnosť inhibovať rast tumoru prostaty a tiež zastavovať množenie HIV-vírusu.

Virostatické účinky

Horká tekvička a niekoľko izolovaných látok z tejto rastliny vykázali in-vitro (v izolovaných laboratórnych podmienkach) aktivitu proti viacerým vírusom: Epstein-Barr, herpes a HIV vírus. V štúdiach in-vivo (účinnosť v organizme) u ľudí extrakt z listov horkej tekvičky zvýšil odolnosť proti vírusovým infekciám, pôsobil imunostimulačne, zvyšoval tvorbu interferónu a aktivitu buniek imunitného systému.

Viac o virostatických a protirakovinových účinkoch Horkej tekvičky:

Horká tekvička predstavuje účinný prírodný stimulátor vnútrobunkovej imunity, takzvaný Th1 stimulátor, schopný pomáhať v liečbe vírusových infekcií, infekcií spôsobených intracelulárnymi formami baktérií (L-formy baktérií) a v liečbe rakoviny. Všetky menované liečivé účinky boli nezávisle študované mnohými experimentálnymi a klinickými štúdiami. Uvádzame prehľad vybraných štúdií súvisiacich so stimuláciou imunity.

Výsledky experimentálnych a klinických štúdií

Zvýšenie tvorby interferónu-gama

Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of Veterinary Medicine, 2005 šťava z plodov Horkej tekvičky stimuluje imunitný systém. V experimentálnej štúdii na zvieratách bolo použitých 34 druhov rastlinných štiav, Horká tekvička jediná vykázala imunostimulačnú aktivitu. Aktivácia imunitného systému sa prejavila zvýšením tvorby interferónu-gama, ktorý predstavuje cytokín zodpovedný za Th1 typ imunitnej reakcie- intracelulárnu imunitu. Výsledky výskumu poukazujú na potenciál použitia Horkej tekvičky ako stimulátora imunity.

Rakovina krčka maternice

V ďalšej klinickej štúdii bola podávaná Horká tekvička pacientkam s rakovinou krčka maternice. Podávanie trvalo 45 alebo 90 dní, spoločne s rádioterapiou. V skupine žien ktorým bola podávaná Horká tekvička mali nižšiu rezistenciu (odolávanie) rakovinových buniek voči účinkom liekov meranú pomocou onko-biomarkerov. Horká tekvička zvýšila aktivitu NK-buniek, prirodzených zabíjačov, buniek zodpovedných za deštrukciu rakovinových buniek. Zvýšenie aktivity NK-buniek patrí do skupiny Th1 typu imunitnej reakcie, posilňuje vnútrobunkovú imunitu.

Rakovina prsníka

Protirakovinová aktivita látok Horkej tekvičky bola skúmaná in-vitro na izolovaných ľudských bunkách rakoviny prsníka. Výsledkom bolo významné zníženie delenia buniek, aktivácia apoptózy – programovaného zániku a inhibícia (obmedzenie účinkov) enzymatickej aktivity rakovinových buniek zodpovednej za šírenie do okolitého tkaniva. Práca rovnako potvrdila protirakovinové účinky prostredníctvom stimulácie Th1 celulárnej imunity.

Protivírusové účinky, HIV

Protivírusové účinky Horkej tekvičky boli publikované v časopise "Planta Medica" 2001. Bielkoviny extrahované z plodov inhibujú (spomaľujú) replikáciu HIV vírusu o 50 až 80%. Výsledky poukazujú na vhodnosť použitia Horkej tekvičky ako súčasti liečby vírusových infekcií. Uvedený experiment potvrdzuje zaradenie Horkej tekvičky k stimulátorom Th1 imunity.

Horká tekvička je silným prírodným imunostimulátorom intracelulárnej, Th1 zložky imunity, má významný
potenciál v liečbe vírusových infekcií, herpes, hepatitída, EBV, CMV, HIV a v cielenej imunologickej liečbe rakoviny.

Hypoglykemický účinok

Horká tekvička pôsobí rovnako ako chróm, zlepšuje využitie krvného cukru a zlepšuje glukózovú toleranciu – schopnosť prenášať cukor z krvi do buniek.
100ml šťavy horkej tekvičky zlepšilo glukózovú toleranciu o 73% (J Ethnopharmacology 17 (1986) 277-282). V nasledujúcej štúdii vodný extrakt horkej tekvičky znížil hladinu krvného cukru o 54 % (Phytotherapy Res 7, 4 (1993): 285-289).
Hypoglykemický účinok bol dokázaný pri použití všetkých častí rastliny, najvýraznejší je však pri konzumácii plodov, kde sa nachádza najviac steriodných saponínov – charantínov, alkaloidov a inzulínu podobných proteínov.

Porpora obnovy a tvorby beta-buniek pankreasu

Ďaľšou veľmi cennou vlasnosťou horkej tekvičky je stimulácia tvorby a nárast počtu beta-buniek pankreasu. Beta bunky vytvárajú inzulín. Autori experimentálnej štúdie na zvieratách zistili schopnosť obnovy beta buniek po podávaní extraktov horkej tekvičky (Diabetes Res Clin Pract 40, 3(June 1998):145-51).

Bezpečnosť konzumácie

Horká tekvička sa považuje z hľadiska konzumácie za bezpečnú pri dodržiavaní nižšie uvedených kontraindikácií – stavov, kedy je užívanie nežiadúce a môže spôsobiť zdravotné riziko. Konzumácia ako potraviny je značne rozšírená v Ázii. Z akútnych nežiadúcich účinkov môže jednorázovo vyššiie skonzumované množstvo spôsobiť bolesti žalúdka a hnačku.
Plody a listy vykázali v in-vivo experimentoch na zvieratách antifertilné účinky (zabraňujúce oplodneniu) u samíc a zníženie tvorby spermií u samcov.

Užívanie v období plánovaného počatia dieťaťa je pre oboch rodičov nežiadúce.

Semená horkej tekvičky vyvolávali u samíc stratu potomstva a extrakty z koreňa stimulovali kontrakcie maternice.

Aj keď neboli u ľudí dokázané priame toxické účinky, použitiu počas tehotenstva sa treba vyhnúť s ohľadom na možné abortívne účinky.

Účinné látky horkej tekvičky prenikajú do materského mlieka a preto je použitie počas dojčenia kontraindikované.

Horká tekvička znižuje hladinu cukru, preto je potrebné brať do úvahy zosilnenie hypoglykemického účinku pri súčasnom užívaní perorálnych antidiabetík.

Príprava: Čajovú lyžičku (1,5g) zaliať 2,5 dl vriacej vody, vylúhovať 15 minút, čaj sa pije teplý, obvykle po jedle alebo medzi jedlami. Možnosť kombinovať s ďaľšími obľúbenými čajovinami.

Užívanie: Podľa potreby 1-3 šálky čaju denne.
Odporúčaná dĺžka podpornej liečby: Podľa závažnosti stavu, neprerušované užívanie obmedziť na obdobie maximálne 3 mesiacov.
Upozornenie: Čaj nesmú konzumovať deti, budúce mamičky, tehotné a dojčiace ženy.

Balenie: Sypaný čaj, 150g, sušené plody Horkej tekvičky, nadrobno krájané.

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie