Panel používateľa

Sezamové semienko Bio 200 g

Sezamové semienko Bio 200 g

Ženy starovekého Babylonu konzumovali sezamovú chalvu pre udržanie krásy a mladosti, kým rímski vojaci jedli túto zmes medu a sezamových semienok pre dodanie sily a energie. Sezamové semienko skutočne obsahuje viacero dôležitých minerálov, veľmi cenné oleje, antioxidanty s protirakovinovými účinkami a fytosteroly spájané so znížením hladiny cholesterolu v krvi.

1,80 € s DPH

Dostupnosť: Skladom

V sezamových semienkach sú zastúpené predovšetkým zdravé tuky (mononenasýtené i polynenasýtené), vláknina, bielkoviny, fytoestrogény, flavonoidy, vitamíny, minerály a stopové prvky. Sezamové semiačka sú pomerne kalorické a to hlavne vďaka zastúpeným tukom.

Zdravotné výhody sezamu
Sezamové semiačka sú dobrým zdrojom mononenasýtených mastných kyselín (100 g ich obsahuje 18,8 g), hlavne kyseliny olejovej. Tá priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi a stav srdcovocievneho systému.
Drobné semienka sú tiež bohaté na bielkoviny, pričom 100 gramov semien obsahuje asi 18 g bielkovín. Proteíny plnia v ľudskom tele mnoho funkcií, rast a obnovu svalovej hmoty nevynímajúc.
Pravidelná konzumácia semiačok tiež chráni pred vplyvom škodlivých voľných radikálov, ktoré poškodzujú ľudské bunky. Je to hlavne preto, že obsahujú cenné fenolové antioxidanty.
Samozrejme, semiačka sezamu sú plné aj viacerých vitamínov. Bohato sú zastúpené tie zo skupiny B, vrátane kyseliny listovej.
Z minerálov je v sezame obsiahnutý vápnik, ktorý prospieva kostiam a zubom, je tiež prevenciou osteoporózy. Železo podporuje tvorbu krvi. Komplex B vitamínov spolu s horčíkom kladne ovplyvňujú psychiku, teda zabraňujú i vzniku depresie. Sezamové semiačka sú tiež zdrojom mangánu, zinku, medi a selénu. Látok, ktoré napomáhajú k správnemu fungovaniu ľudského tela.
Nemožno nespomenúť vlákninu, pretože v sto gramoch sezamu sa jej nachádza viac ako 11 g.

V pomere nenasýtených mastných kyselín u sezamu však prevažuje omega 6 oproti omega 3.

Konzumáciu sezamových semienok preto doporučujeme vyvažovať konzumovaním iných napríklad ľanových a konopných semien, ktoré sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny.  

Použitie: Prírodné sezamové semienko je veľmi všestranné. Je vynikajúce na pečive, v jogurtoch a müsli, v chlebe, vo vyprážaných ázijských pokrmoch a marinádach na mäso. V skutočnosti možno pridať takmer všade - do polievky, omáčky na cestoviny alebo aj gulášu!

Tieto kvalitné prírodné nelúpané sezamové semienka pochádzajú od prevereného dodávateľa a sú vhodné ako na varenie, tak na priamu spotrebu. Staré tamilské lekárske príslovie hovorí: "Po sezame chudí silnejú a tuční chudnú".

HMOTNOSŤ: 200 g

KRAJINA PÔVODU: Uganda

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info