Schizandra čínska-klanopraška - 100g

Schizandra čínska-klanopraška - 100g

Schizandra - Magnolka čínska alebo tiež klanopraška. Pod všetkými týmito názvami sa skrýva jedna z najcennejších bylín používaných v tradičnej čínskej medicíne, ktorá je už po dlhé stáročia cenená pre svoje povzbudzujúce účinky, je doporučovaná ako podporný prostriedok pri vyčerpaní organizmu a to ako pri fyzickom, tak psychickom. Je to tonikum- stimulant, úspešne používaný proti únave, dokonca aj proti chronickému únavovému syndrómu. Z celej rastliny sú najcennejšie práve plody a ich semená s mnohými významnými látkami. Pôsobí protistresovo. V domácich podmienkach sa vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínov a minerálov využívajú najmä ako prirodzený a najmä čisto biologický multivitamínový a multiminerálny doplnok stravy. Táto vitamínová bomba je prirodzenou prevenciou proti chrípke a nachladnutiu.

Plody, které sa podobajú červenému ríbizlu, dozrievajú v polovici augusta. Užívajú se buď priamo čerstvé, alebo sa sušia a pridávajú do čajových zmesí. Z plodov vyrábame sirupy alebo je môžeme po dobu 3 týždňov na slnku lúhovať v liehu (v silnejšom liehu sa rastlina viac vylúhuje). Asi 10 až 15 kvapiek užíváme ráno a popoludní. Na večer se užívanie nedoporučuje (pre povzbudzujúce účinky). Listy obsahujú menej účinných látok ako plody. Chuť je veľmi kyslá.


Účinky.

Schizandra obsahuje ligníny a silice. V šupke plodu (oplodie) sú organické kyseliny, napr. citrónová, jablčná, vínna, flavonoidy a sacharidy. V semene sa nachádzajú o. i. voľné mastné kyseliny, vitamíny C, E a betakarotény. Obsahuje schizandrin, ktorý posilňuje imunitný systém, pôsobí povzbudivo na nervový systém a pamäť, napomáha tráveniu a pôsobí tonizačne na pečeň, pľúca a obličky.

Podľa moderných výskumov stimulujú plody srdcový a cievny systém, majú povzbudzujúce účinky na centrálny nervový systém, pretože zvyšujú odolnosť tela voči stresu a námahe. Podporujú dýchanie a pomáhajú pri liečbe kašľa s dýchavičnosťou, zvyšujú krvný tlak a zlepšujú ostrosť zraku. Používajú sa pri liečbe asténie, depresívnych stavov, hypotónie, alergií, potravinových alergií, sinusitíd, cukrovky, astmy, vracajúceho sa kašľa a nádchy.

Schizandra patrí medzi silné prírodné antioxidanty, a tak ochraňuje telo pred splodinami organizmu a vnútornými toxínmi tým, že napomáha okysličovaniu krvi. S úspechom sa používa na podporu prirodzenej detoxikácie po požití alkoholu, cigariet či iných drog. Schizandra sa môže používať aj preventívne na posilnenie obranyschopnosti tela ako všeobecne bezpečné a netoxické tonikum.

Podľa tradičnej čínskej medicíny posilňuje schizandra obličky (dopĺňa esenciu obličiek), rodí tekutiny, zastavuje potenie, zastavuje hnačky a ukľudňuje ducha, preto sa užíva pri nedostatku telových tekutín, spontánnom a nočnom potení, chronických hnačkách, polúciách, zábudlivosti a nespavosti. Schizandra svojimi tonizačnými účinkami dopĺňa základné energie tela a preto sa používa na zachovávanie mladosti a zvyšovanie sexuálnej sily. Hovorí sa, že sto dní užívania plodov schizandry prečistí krv, obnoví pečeň a rozžiari celú bytosť.

Schizandra má účinky na prečisťovanie obličiek a zvyšovanie produkcie žlče, napomáha tráveniu mastnej potravy a preto býva často súčasťou zmesí na zbavovanie tela tuku.


Upozornenie !!!

Schizandra nie je vhodná pri hypertenzii, epilepsii a ranom štádiu kašľa s nachladnutím. Plody schizandry môžu vyvolať sťahy maternice, preto sa tiež neodporúča tehotným ženám.

Doporučená denná dávka cca. malá hrsť/denne !

Obsah: 100 g

Krajina pôvodu: Čína
 

4,70 € s DPH

Výrobca: Ján Vejdovský

 

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info